Międzynarodowy Instytut Studiów Tybetańskich Szang Szung (Shang Shung International Institute for Tibetan Studies)

Międzynarodowy Instytut Szang Szung został założony w 1989 przez Czogjala Namkhai Norbu. Inauguracji Instytutu dokonał Jego Świętobliwość XIV Dalaj Lama w 1990 w Merigar. Jest to niepolityczna organizacja non-profit, której celem jest zachowanie czystości tybetańskiej kultury w całym jej bogactwie. Nazwa Instytutu pochodzi od mitycznego królestwa Szang Szung, istniejącego na terenach Tybetu ponad 4 tysiące lat temu, z którego wywodzi się tradycja nauk.

Ta niezwykła kultura przetrwała w czystej postaci tysiące lat, przekazywana z pokolenia na pokolenie. To jeden ze skarbów naszej planety, który jednak możemy wkrótce utracić. Dlatego Instytut Szang Szung promuje wiedzę o różnych jej aspektach – religijnych, filozoficznych, artystycznych, historycznych i społecznych – aby ją chronić i zachować. Do głównych zadań należy tłumaczenie oryginalnych tekstów tybetańskich na języki zachodnie. Ponadto Instytut zajmuje się organizacją kursów, seminariów, warsztatów, konferencji i pokazów, nadzoruje jakość licznych publikacji, posiada nowoczesne centrum dokumentacji multimedialnej, a także zapewnia granty edukacyjne dla uzdolnionych młodych Tybetańczyków.

Główne biuro SSI znajduje się w Merigar West, kolejne w Austrii i USA. Przez lata Instytut współpracował z licznymi uniwersytetami, fundacjami i muzeami, przyczyniając się do wzrostu zainteresowania kulturą tybetańską na całym świecie.

Aktywności tej organizacji obejmują cztery główne obszary: multimedialną archiwizację, wydarzenia kulturalne, tradycyjną tybetańską medycynę, badania nad językiem tybetańskim.

Wydawnictwo Szang Szung

Wydawnictwo Szang Szung powstało w 1983 roku we Włoszech. Nadzoruje ono wydawanie tekstów nauk Czogjala Namkhai Norbu, a także innych mistrzów, reprezentujących duchową tradycję tybetańską i kulturę.

W 2006 wydawnictwo połączyło się z Instytutem Szang Szung. Aktywności wydawnicze obejmują transkrypcje, tłumaczenia i publikacje ustnych nauk Czogjala Namkhai Norbu, a także przekłady oryginalnych tekstów tybetańskich przez wykwalifikowanych tłumaczy. Przez lata swej działalności wydawnictwo opublikowało ponad sto tekstów, głównie autorstwa Czogjala Namkhai Norbu.

Większość publikacji jest przeznaczonych dla praktykujących ze Wspólnoty Dzogczen. Są również teksty ogólnie dostępne, kierowane zwłaszcza dla osób zaczynających interesować się naukami i tybetańską kulturą. Wydawnictwo Szang Szung, Instytut Szang Szung oraz International Publications Committee (IPC) dbają o merytoryczną poprawność i standard przekładów dzieł Czogjala Namkhai Norbu na różne języki, a także chronią prawa autorskie.

Strony Instytutu Szang Szung

International Shang Shung Institute
Shang Shung Institute Webstore
Shang Shung Institute Multimedia Portal